Kiegészítés
21B-11
Két izolált vezető gömbön egyenlő töltés van. Az egyik gömb sugara , a másiké . A két gömböt összeérintjük, majd elválasztjuk egymástól. Számítsuk ki, hogy ezután mekkora az egyes gömbök töltése.
Összeérintés előtt az elektromos potenciál a ugyanaz a -től az illetve sugárig mint a ponttöltésé. Ezen belül pedig konstans. Próbatöltés tetszőlegesen mozgatható a vezetőn, azaz nem lehet munkavégzés egy vezető bármely két pontja között. (Persze ha áram folyik, azon ellenállás lehet, a feszültség eshet, ezáltal lehet munkavégzés. De itt most elektrosztatika van!)
sugáron belül konstans
sugáron belül konstans
Alsó ábra a potenciál! (elnevezések nem ugyanazok az ábra csak belinkelve van)
Az összeérintéskor a potenciál azonosnak kell lenni mindkét gömb felszínén, emiatt a kisebb sugarú gömbről a nagyobbra fog vándorolni a töltés.
további feltéltel hogy az össztöltés nem változhat!
Tehát ez két egyenlet, csak a és nem ismert a többi igen, megoldható:
illetve
Behelyettesítve:
illetve
Zavaró, mert a csúcshatás szerint pont a kisebb gömbön kellene több töltésnek lennie. Ez nem ellentmondás, hiszen nem az össztöltés a lényeg hanem a felületi töltéssűrűség (össztöltés/gömbfelület)!
illetve
Behelyettesítve:
illetve
Elosztva a két töltéssűrűséget, megkapjuk a csúcshatást. (felületi töltéssűrűség a görbülettel arányos, azaz a görbületi sugár reciprokával)
Végül a feladat számértékeivel:
illetve
illetve
Tehát a felületi töltéssűrűség még mindíg nagyobb lesz a kisebb gömbön az összeérintés után!